Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie daj się hakerom

21 maja 2015 | Moje pieniądze
Publicznych sieci bezprzewodowych należy używać ostrożnie
źródło: materiały prasowe
Publicznych sieci bezprzewodowych należy używać ostrożnie

Korzystanie z internetu w publicznych sieciach bezprzewodowych jest bezpieczne, pod warunkiem że przestrzegamy kilku zasad. Powinniśmy też mieć zainstalowane oprogramowanie ochronne na urządzeniach, za pomocą których łączymy się z siecią.

barbara mejssner

Zbliża się czas wakacji. Coraz częściej będziemy korzystać z naszych laptopów, smartfonów oraz tabletów do łączenia się z internetem w różnych miejscach publicznych: w kawiarniach, na dworcach, lotniskach, w hotelach. Zazwyczaj logujemy się do sieci dostępnej w tych miejscach, nie myśląc o środkach ostrożności. A wtedy możemy się narazić na kłopoty oraz straty finansowe.

Publiczne sieci bezprzewodowe nie są bezpieczne. Wydaje się, że mamy świadomość zagrożenia, bo jak wykazało badanie F-Secure, ponad połowa internautów (52 proc.) obawia się, że publiczne sieci nie gwarantują odpowiedniej ochrony prywatności. Wśród polskich użytkowników odsetek badanych, którzy udzielili takiej odpowiedzi, wynosi nawet 77 proc.

Jednak teoria nie zawsze przekłada się na praktykę. W drodze, podczas wakacyjnego wyjazdu, w pośpiechu często korzystamy z sieci Wi-Fi bardzo bezrefleksyjnie.

Fałszywy hotspot

Gdy łączymy się z przypadkową siecią Wi-Fi, nigdy nie powinniśmy zapominać, że nie wiemy, kto jest jej właścicielem i jakie ma zamiary. Każde żądanie otwarcia strony najpierw przechodzi przez punkt dostępowy, a następnie dociera do stron, które użytkownik chce odwiedzić. Jeżeli komunikacja między użytkownikiem a punktem dostępowym nie jest szyfrowana, cyberprzestępca z łatwością może znaleźć się w samym jej środku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament