Eksport nakręca innowacje
Ubiegłoroczne ożywienie nowatorskiej aktywności firm było zasługą inwestycji w sektorze przemysłowym
Anita Błaszczak
Wspierana wzrostem eksportu dobra koniunktura w przemyśle, która zachęca firmy do rozwoju i nowych inwestycji, przekłada się również na ich działalność innowacyjną. Jak wynika z najnowszych danych GUS, w ubiegłym roku o ponad 17 proc., do 24,6 mld złotych, zwiększyły się wydatki na innowacje w przedsiębiorstwach przemysłowych. Część z nich przypadło na firmy, które wcześniej nie deklarowały aktywności innowacyjnej – w rezultacie odsetek przedsiębiorstw wykazujących taką działalność wzrósł w przemyśle do 18,6 proc.
To najlepsze wyniki tego sektora od czterech lat. Na podstawie danych GUS 2014 rok można uznać za rok innowacji w przemyśle, który coraz mocniej wyprzedza sektor usług, choć i tam nieco wzrosły nakłady na nowatorską działalność.
– Ten wzrost aktywności innowacyjnej jest w dużej mierze efektem stale rosnącego eksportu, w którym największy udział mają produkty przemysłowe. To dowód na to, że polskie firmy umacniają się na rynkach zewnętrznych, konkurując tam nie tylko ceną, ale także dobrą jakością i coraz wyższym poziomem technologicznym swoich produktów – ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Przypomina, że silnie rosnące w ubiegłym roku inwestycje firm, miały w większości charakter modernizacyjny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta