Kiedy spółka odpowie za podatkowe zaległości kontrahenta
Zakup od podmiotu, który złożył kaucję gwarancyjną, zwalnia przedsiębiorcę z odpowiedzialności solidarnej przy nabyciu towarów wrażliwych.
Marcin Szymankiewicz
– Spółka nabywa wyroby stalowe od jednego podmiotu, który złożył kaucję gwarancyjną. Wartość netto zakupu tych towarów przekracza 50 000 zł miesięcznie. Czy jeżeli okazałoby się, że podmiot ten zalega z zapłatą VAT za miesiące, w których spółka nabywała towary, to spółka może zostać pociągnięta do odpowiedzialności solidarnej łącznie z tym dostawcą za nieuregulowany VAT? – pyta czytelnik.
Podatnik kupujący towary wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, m.in. niektóre wyroby stalowe (tzw. towary wrażliwe), może odpowiadać solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe w VAT.
Limit i... przypuszczenia
Zgodnie z art. 105a ust. 1 ustawy o VAT podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę zrealizowaną na rzecz tego podatnika, jeżeli:
1) wartość towarów wrażliwych, nabywanych od jednego podmiotu przekroczyła w danym miesiącu kwotę 50 000 zł netto, oraz
2) w momencie dostawy towarów wrażliwych podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na tę dostawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta