Fiskus dopuszcza alternatywne rozwiązanie
Możliwe jest wykazanie wewnątrzwspólnotowego nabycia dopiero po otrzymaniu spóźnionej faktury – poprzez korektę rozliczenia za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wcześniejsza kontrola może jednak zarzucić spółce zaniżenie daniny.
Organy podatkowe akceptują jeszcze alternatywny sposób rozliczenia VAT z tytułu WNT w sytuacji, gdy podatnik otrzyma fakturę od unijnego dostawcy po upływie trzech miesięcy, licząc od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.
Krok po kroku
Rozliczenie VAT z tytułu WNT w sytuacji spółki opisanej w pytaniu w powyższym artykule mogłpby przebiegać następująco:
– podatek należny i naliczony z tytułu WNT podatnik wykazuje dopiero w korekcie deklaracji VAT-7 za czerwiec złożonej po otrzymaniu faktury od kontrahenta, tj. w przypadku spółki po 8 października 2015 r.;
– podatek naliczony z tytułu tego WNT (odliczony w korekcie deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r.) spółka zmniejsza w pierwotnej deklaracji VAT-7 za wrzesień 2015 r., jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta