Status zagranicznego funduszu nie pozbawia korzyści
Określone w polskiej ustawie podatkowej kryteria kwalifikacji podmiotu jako podatnika CIT nie mogą być ostateczne i rozstrzygające do zastosowania zwolnienia dla instytucji wspólnego inwestowania.
Niemiecka firma posiada status spółki inwestycyjnej i jest osobą prawną. Jej działalność obejmuje głównie zarządzanie niemieckimi funduszami inwestycyjnymi, które nie są odrębnymi, samoistnymi podmiotami praw i obowiązków (tj. nie posiadają zdolności prawnej). W szczególności nie są one spółkami kapitałowymi ani osobowymi, innymi osobami prawnymi ani jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Spółka zapytała, czy w takich okolicznościach posiada status podatnika CIT w Polsce w zakresie dochodów wynikających z działalności inwestycyjnej dotyczącej zarządzanych przez nią funduszy. Miała też wątpliwości, czy jeżeli zarządzane przez nią fundusze inwestycyjne będą spełniać warunki określone w art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT, to dotyczące ich dochody będą zwolnione z podatku.
Fiskus odpowiedział, że niemiecka spółka jest podatnikiem polskiego CIT. Jednak odmówił prawa do zwolnienia dla dochodów dotyczących funduszy inwestycyjnych. W ocenie urzędników zwolnieniu podmiotowemu może podlegać jedynie ten, kto jest podatnikiem. A funduszy inwestycyjnych, które podatnikami nie są, nie można uznać za instytucję wspólnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta