Zawieszający charakter klauzuli ważności umowy
Podpisując kontrakt, strony mogą ustalić, że aby wszedł on w życie, muszą zostać spełnione dodatkowe warunki. Jest to szczególnie ważne, gdy sprzedający lub kupujący mają świadomość, że ich wypełnienie nie będzie zależało wyłącznie od ich woli.
Michał Kołtuniak
Klauzula ważności umowy jest zaliczana do tzw. dodatkowych albo uzupełniających zapisów kontraktowych. W przypadku klasycznego kontraktu dotyczącego międzynarodowej sprzedaży towarów nie musi znaleźć zastosowania. Nie ma bowiem wpływu na ważność umowy. Zasadnicze elementy dla takiego dokumentu to ustalenie stron, przedmiotu transakcji, jego ceny i ewentualnie terminu dokonania dostawy. Te ustalenia są wystarczające, aby mówić o umowie sprzedaży.
Praktyka handlowa, w szczególności dla przykładów kontraktów międzynarodowych, wypracowała jednak szereg klauzul dodatkowych, których umieszczenie w umowie może pomóc w prawidłowym przeprowadzeniu transakcji i wyeliminować potencjalne źródła sporów między partnerami. Przykładami takich zapisów mogą być te odnoszące się do sposobu rozstrzygania sporów, waloryzacji lub rewizji ceny, postępowania reklamacyjnego lub gwarancyjnego, pojęcia siły wyższej czy wreszcie poufności albo zakazu reeksportu. Do takich zapisów wolno także zaliczyć klauzule ważności umowy.
Istota zapisu
Klauzula ważności umowy precyzuje, kiedy albo w jakich okolicznościach kontrakt wchodzi w życie. Czyli daje jasną informację, kiedy strony stają się nim związane i mają obowiązek go wykonać. W szczególności więc może to być inny moment niż ten, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta