Będzie łatwiej rozliczać korekty
Skutki zdarzeń istotnie wpływających na zatwierdzone sprawozdanie ujmuje się w księgach roku, w którym firma pozyskała informacje. Dotyczy to np. korekt przychodów. Od 2016 r. takie zdarzenia nie będą już wymagały poprawiania CIT-8.
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nie wskazuje momentu, w którym należy ujmować korekty przychodów. Nie oznacza to jednak, że nie ma na ten temat żadnej regulacji – wynikają one m.in. z nadrzędnych zasad rachunkowości. Zasada memoriału ujęta w art. 6 uor mówi, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty dotyczące danego roku, niezależnie od terminu ich zapłaty. Z kolei art. 42 uor stanowi, że na wynik działalności operacyjnej składają się między innymi przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem wszelkich opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń. W związku z tym stosowana jest zasada, że korekty przychodów powinny zostać ujęte w okresie, w którym wykazano pierwotny przychód. Identyczna zasada powinna być stosowana w odniesieniu do korekt kosztów (korekty kosztów powinny być wykazane w okresie pierwotnego rozliczenia kosztu). Oczywiście trzeba pamiętać o zasadzie istotności.
Po dniu bilansowym
Bardzo ważną datą przy rozważaniu sposobu ujęcia korekt jest dzień bilansowy. Sporządzając sprawozdanie finansowe, spółka powinna przeanalizować korekty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta