Dziesięć rad dla przyszłego rządu
Nowy premier powinien odpowiedzialnie wycofać się z nieodpowiedzialnych obietnic
Ktokolwiek będzie rządził po niedzielnych wyborach, przyjdzie mu sprawować władzę w ciekawych czasach. Prawdopodobnie będzie musiał stawić czoła trzeciej odsłonie globalnego kryzysu finansowego. Twarde lądowanie grozi Chinom, które są drugą największą gospodarką na świecie, importującą niewiele mniej niż Stany Zjednoczone. Przed widmem kryzysu finansowego stoi wiele dużych gospodarek wschodzących, takich jak Brazylia, Indonezja czy Rosja.
Przedsiębiorstwa z tych krajów, w szczególności budowlane oraz z sektora surowcowego, skorzystały z płynności wtłaczanej na rynki finansowe przez główne banki centralne i znacznie się zadłużyły, zwłaszcza w walutach obcych, a teraz zaczynają mieć problemy ze spłatą tego zadłużenia. Mogą się załamać ceny aktywów na świecie, w większości wywindowane do najwyższych poziomów w historii.
Materializacja któregokolwiek z tych zagrożeń zmniejsza szanse na uniknięcie pozostałych. Tymczasem świat jest nieprzygotowany na poważne wstrząsy. Na skutek niedostatku restrukturyzacji po globalnym kryzysie finansowym w wielu ważnych gospodarkach roi się od chwiejących się firm i słabych banków. Jednocześnie eksplozja długu publicznego do poziomów osiąganych wcześniej jedynie w trakcie największych wojen pozbawia je pola manewru w polityce fiskalnej, a ekstremalnie niskie stopy procentowe bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta