Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca musi egzekwować procedury w firmie

16 marca 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Fakt pociągnięcia do odpowiedzialności pracowniczej kierowców, tj. nałożenia na nich kary upomnienia, nie przesądza, że przewoźnik nie miał wpływu na powstanie naruszeń.

Sprawa dotyczyła kary za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym. Sankcja miała związek z kontrolą ciągnika siodłowego z naczepą, którym kierowały dwie osoby.

Analiza informacji zapisanych w pamięci kart kierowców ujawnia, że dane z nich były wczytywane ostatnio ponad 32 dni temu. Tymczasem odczyt powinien być dokonywany co najmniej raz na 28 dni. W konsekwencji uznano, że przewoźnik nie dopełnił obowiązku odczytu z pamięci kart kierowcy w wymaganym terminie.

Mobilne urządzenia

W toku postępowania wyjaśniającego przedsiębiorca tłumaczył, że posiada rozwiązania organizacyjne mające na celu sprawne oraz regularne wczytywanie danych z kart kierowców, tj. mobilne urządzenia do wczytywania danych. Za regularne pobieranie tych danych odpowiada pracownik. Mężczyzna się bronił, że powodem naruszenia było to, że kierowcy wyjechali w trasę, nie dokonując odczytu danych. Za co zostali ukarani upomnieniem.

Te argumenty nie przekonały jednak urzędników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament