Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Produkcja w erze cyfryzacji

16 marca 2016 | Ekonomia
Konrad Gruda
źródło: materiały prasowe
Konrad Gruda
Marek Jakubów
źródło: materiały prasowe
Marek Jakubów
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Kiedy mówimy o cyfryzacji, przeważnie przychodzą nam na myśl urządzenia i gadżety cyfrowe, które zdominowały życie wielu osób i umożliwiły komunikację, eliminując bariery geograficzne przez stały dostęp do sieci społecznościowych. Cyfryzacja to jednak więcej niż zbiór narzędzi. Transformacja cyfrowa w biznesie dotyka także procesy, strukturę organizacyjną, raportowanie, wymianę informacji oraz obsługę klienta – piszą eksperci Roland Berger.

Konrad Gruda, Marek Jakubów

W ostatnich latach cyfryzacja zyskała znaczenie w firmach produkcyjnych. Jest to widoczne zarówno w produktach końcowych, jak również w procesie produkcyjnym.

Cyfryzacja procesu produkcyjnego zapewnia nie tylko wyższy poziom efektywności i redukcji kosztów produkcyjnych, ale również odpowiada na szereg potrzeb rynkowych. Na przykład rosnące zapotrzebowanie na zindywidualizowanie produktu czy przyspieszenie czasu reakcji wpływa na wzrost poziomu elastyczności procesu produkcji. Ten poziom elastyczności zapewniają systemy wirtualno-fizyczne, które są kolejnym krokiem w rewolucji przemysłowej.

Nowi liderzy

Wszystkie dotychczasowe rewolucje przemysłowe powodowały wzrost efektywności i obniżenie kosztów. Dodatkowo obserwowano:

- wprowadzenie nowych produktów, procesów i sposobów wytwarzania istniejących produktów

- zmiany liderów rynkowych

- zastosowanie nowych wymagań od pracowników oraz infrastruktury

Roland Berger przewiduje, że cyfrowa rewolucja przemysłowa przyniesie podobne efekty. Firmy produkcyjne, które szybciej i lepiej dostosują się do nowej rzeczywistości, będą nowymi liderami rynkowymi.

Część spółek oraz instytucji rządowych już zaczęła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament