Jeśli interweniuje policja, to trzeba zabrać zgodę na sprzedaż trunków
Wspólnota mieszkaniowa musi mieć twarde dowody uzasadniające wprowadzenie zakazu handlu alkoholem w lokalach użytkowych znajdujących się w jej budynku. Jeśli ich nie uzyska, to nie ma prawa zakazywać sprzedaży napojów wysokoprocentowych.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok korzystny dla właścicieli lokali użytkowych, którzy byli w konflikcie ze wspólnotą mieszkaniową. Chodziło o sprzedaż alkoholu.
Franciszek i Elżbieta L. oraz Krzysztof S. prowadzili sklepy na parterze, a Waleria Z. restaurację. W jednym z tych lokali sprzedawano alkohol, co przeszkadzało właścicielom mieszkań w tym budynku. Z tego powodu podjęli oni uchwałę, w której zakazali sprzedaży napojów alkoholowych w każdej postaci we wszystkich lokalach usługowych i handlowych położonych na parterze budynku.
Wówczas właściciele sklepów oraz restauratorka wnieśli trzy pozwy do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Ich zdaniem uchwała ograniczała możliwość prowadzenia działalności handlowej. Żądali w pozwie jej uchylenia. Sąd połączył sprawy do wspólnego rozpoznania.
Ich zdaniem na etapie budowy budynku członkowie wspólnoty mieszkaniowej, w tym właściciele lokali mieszkalnych, mieli pełną wiedzę i świadomość, że budynek obejmuje także lokale użytkowe przeznaczone na działalność handlową i usługową. Powodowie zdecydowali się na nabycie swoich lokali, bowiem planowali prowadzenie działalności gospodarczej, obejmującej także sprzedaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta