Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Racja stanu ponad Trybunałem

16 marca 2016 | Rzecz o polityce | Andrzej Talaga
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa

Wewnętrzny konflikt może spowodować kłopoty gospodarcze i koniec „mody" na Polskę

Spór dotyczący Trybunału Konstytucyjnego przybrał takie rozmiary, że stał się problemem międzynarodowym. Niezależnie od tego, kto ma w nim rację, zaczął wpływać na bezpieczeństwo państwa. To bardzo zły sygnał. Dalsza polaryzacja sceny politycznej wokół tej sprawy może mieć wyłącznie negatywne konsekwencje dla polskiej racji stanu.

Kolejne oświadczenia polityków i doniesienia medialne w sprawie Trybunału budują atmosferę dysfunkcjonalności państwa. Oto władza ustawodawcza nie uznaje kompetencji władzy sądowniczej (TK w obecnym kształcie). Podobnie Trybunał – nie uznaje decyzji, a więc kompetencji, parlamentu. Tymczasem nie ma innego Sejmu ani innego Trybunału, zatem dwa podstawowe organy państwa są dysfunkcjonalne.

Prędzej czy później pociągnie to za sobą dysfunkcjonalność sądownictwa i administracji, może się bowiem zdarzyć, że sędziowie będą w orzekaniu respektować decyzje TK, urzędnicy zaś w swojej pracy – nie. Jesteśmy dopiero na początku tej drogi, ale wyraźnie rysuje się kierunek ku bagienku.

Polska jako problem

Najważniejsze w tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament