Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczeństwo obrotu nie pozwala na zmianę danych

16 marca 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Bartosz 
Bogdański, doradca podatkowy, starszy menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic 
i Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Bartosz 
Bogdański, doradca podatkowy, starszy menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic 
i Partnerzy

Gdy na fakturach zakupu, korygujących bądź duplikatach, jako nabywcę wskazano spółkę dzieloną zamiast przejmującej, nie ma możliwości wystawienia noty korygującej zmieniającej całkowicie dane nabywcy.

W związku z podziałem spółki kapitałowej poprzez wydzielenie części majątku, podatniczka otrzyma zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Majątek, który pozostanie w spółce dzielonej, również będzie zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Od dnia podziału kontrahenci powinni wystawiać faktury na rzecz spółki przejmującej. Będą o tym informowani z wyprzedzeniem, ale wnioskodawczyni spodziewa się, że faktury będą wystawiane błędnie. Zapytała czy w odniesieniu do faktur VAT, faktur korygujących, duplikatów i not korygujących otrzymanych przez spółkę przejmującą i dokumentujących czynności z dnia wydzielenia i później, na których jako nabywca została wskazana spółka dzielona, ta pierwsza ma prawo zmieniać dane nabywcy w drodze wystawienia noty korygującej.

Fiskus nie wyraził zgody na taką operację. Jego zdaniem gdy na fakturach wskazano jako nabywcę spółkę dzieloną zamiast przejmującej, nie wolno wystawić noty korygującej, zmieniając całkowicie dane nabywcy. Prawidłowe jest skorygowanie faktury VAT poprzez wystawienie faktury korygującej przez wystawców faktur.

Spółka zaskarżyła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament