Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy aport to transakcja

16 marca 2016 | Ekspert księgowego | Jakub Roszkiewicz
Monika 
Palmowska, dyrektor w zespole ds. cen transferowych w KPMG 
w Polsce
źródło: materiały prasowe
Monika 
Palmowska, dyrektor w zespole ds. cen transferowych w KPMG 
w Polsce

Objęcie udziałów/akcji 
w podwyższonym kapitale podmiotu powiązanego, m.in. za wkład niepieniężny, mimo że jest neutralne podatkowo, podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu 
w zakresie cen transferowych.

Zagadnienia związane z cenami transferowymi były przedmiotem wielu rozstrzygnięć wojewódzkich sądów administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego od momentu ich wprowadzenia do polskich przepisów podatkowych.

Obecnie obowiązująca treść ustawy o CIT nie definiuje pojęcia transakcji objętej obowiązkiem dokumentacyjnym. To właśnie brak precyzyjnych przepisów w tym zakresie skutkuje wieloma wątpliwościami podatników, których przejawem są kierowane do ministra finansów wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych.

NSA w prawomocnych orzeczeniach wielokrotnie wskazywał, jak należy interpretować użyte w przepisach o CIT sformułowanie „transakcja" dla potrzeb ustalenia obowiązku dokumentacyjnego. Niemniej jednak żadna z przedstawionych definicji nie była tak szeroka jak wskazana w ustnym uzasadnieniu do wyroku NSA z 8 marca 2016 r. (II FSK 4000/13).

Stan faktyczny sprawy

W złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik przedstawił, że jest spółką Skarbu Państwa działającą w grupie kapitałowej. W latach 2009 – 2012 między podmiotami powiązanymi w grupie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament