Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta umowy tylko pod pewnymi warunkami

16 marca 2016 | Dobra Firma | Andrzej Wesołek
Andrzej 
Wesołek, adwokat 
Kancelaria Radców Prawnych Adwokatów Nowakowski 
i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Andrzej 
Wesołek, adwokat 
Kancelaria Radców Prawnych Adwokatów Nowakowski 
i Wspólnicy sp.k.

Zmiana umowy związanej z zamówieniem publicznym nie jest zabroniona, ale trzeba to robić w sposób całkowicie przejrzysty, mając na uwadze zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Umowa zawarta w sprawie zamówienia publicznego jest swojego rodzaju cyrografem pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. Co jednak, gdy po zawarciu umowy zajdzie potrzeba jej zmiany?

Gdyby była to umowa zawarta nie w ramach postępowania o zamówienie publiczne, sprawa będzie prosta. Strony zapewne spotkałyby się i wynegocjowały zmianę umowy lub wprowadziły do pierwotnej umowy aneksy, które oddałyby ich aktualne potrzeby.

Umowa zawarta w ramach postępowania o zamówienie publiczne obarczona jest dodatkowymi obwarowaniami wskazanymi w art. 144 ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej PZP), który ogranicza zasadę swobody umów zobowiązaniowych, ustanowioną w art. 353¹ k.c.

Tylko wyjątkowo

Zgodnie z treścią art. 144 PZP zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. Zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany oraz określił warunki takiej zmiany w ogłoszeniu o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament