Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie było świadczenia wzajemnego, nie było CIT

16 marca 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Piotr 
Baraniak, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Piotr 
Baraniak, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Wypłata wynagrodzenia za umorzone udziały w formie niepieniężnej nie była odpłatnym zbyciem składników majątku spółki i nie powodowała powstania po jej stronie przychodu.

Spór w sprawie dotyczył możliwości rozpoznania przychodu w związku z przeniesieniem własności zarejestrowanego znaku towarowego oraz prawa ochronnego tytułem wynagrodzenia za umarzane udziały. We wniosku o interpretację wskazano, że jedyny udziałowiec spółki podjął w 2014 r. decyzję o umorzeniu części udziałów, które posiadał w jej kapitale. Umorzenie wiązało się z obniżeniem kapitału zakładowego spółki i nastąpiło w trybie przewidzianym w art. 199 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), czyli za zgodą wspólnika w drodze nabycia przez spółkę umarzanych udziałów za wynagrodzeniem, które określono w formie niepieniężnej (przeniesienie własności wspólnotowego znaku towarowego i prawa ochronnego).

Podatniczka zapytała, czy wobec przeniesienia własności znaku tytułem wynagrodzenia za umarzane udziały powstał po jej stronie przychód podlegający opodatkowaniu CIT. Sama uważała, że nie. Jednak fiskus nie podzielił tego stanowiska.

Jego zdaniem po stronie spółki powstanie przychód ze zbycia rzeczy lub praw majątkowych, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament