Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W cywilu i po wojskowemu

16 marca 2016 | Życie Rzeszowa i Podkarpacia | Bartosz Klimas
Zespół Resovii – zdjęcie archiwalne z 1913 roku
źródło: Wikipedia
Zespół Resovii – zdjęcie archiwalne z 1913 roku

Resovia to jeden z najstarszych klubów sportowych na polskich ziemiach. Został zarejestrowany w czasach burzliwego rozwoju galicyjskich drużyn piłkarskich – najbliższy prawdy wydaje się rok 1911.

Galicyjskie pierwszeństwo należy do trzech klubów ze Lwowa: Lechii, Czarnych i Pogoni, założonych w latach 1903–1904, oraz Cracovii i Wisły Kraków, działających od 1906 roku.

Wiadomo jednak, że pierwsze gole padły na długo przed dopełnieniem formalności. Zgodnie z przepisami obowiązującymi wówczas w zaborze austriackim klub sportowy mógł działać bez rejestracji sądowej, a jedynie po zgłoszeniu jego powołania w najbliższym przedstawicielstwie Cesarskiego Namiestnictwa. Kluby korzystały z tej drogi unikając kosztownej procedury sądowej.

Nie inaczej było w Rzeszowie – już w 1903 roku w mieście działały koła sportowe w I i II Gimnazjum (wcześniej tą samą drogą poszedł Lwów – tamtejsze kluby także zakładali uczniowie). Te pierwsze rzeszowskie drużyny – Championy, Czerwono-Czarni, Resoviacy – rozgrywały pomiędzy sobą mecze, zaś dla zwycięzcy tych zmagań rezerwowano nazwę „Resovia" – przekonują kronikarze rzeszowskiego futbolu.

„Zawiązkę drużyny piłkarskiej »Resovii« należy szukać w drużynie »Czerwono-Czarnych«. Rok 1907 jest rokiem reorganizacji klubów na wzór klubów krakowskich" – napisano w biuletynie Lwowskiego OZPN pt. „Krótki rys historyczny rozwoju piłkarstwa na terenie okręgu lwowskiego" z 1934 roku.

Część badaczy – powołując się na zapis o drużynach piłkarskich pod marką Resovia, zawarty w wydanej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament