Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metoda kwartalna daje więcej czasu na sprawdzenie poprawności danych

16 marca 2016 | Ekspert księgowego | Magdalena Ciałkowska
Magdalena 
Ciałkowska, ekspert ds. zarządzania zasobami ludzkimi 
i administracji kadrowo
-płacowej w dziale usług księgowych BDO
źródło: materiały prasowe
Magdalena 
Ciałkowska, ekspert ds. zarządzania zasobami ludzkimi 
i administracji kadrowo
-płacowej w dziale usług księgowych BDO

Jedną z korzyści rozliczenia VAT co trzy miesiące jest dłuższy okres weryfikacji operacji na kontach księgowych, bez konieczności korygowania złożonych deklaracji.

Rozliczenie kwartalne VAT nie jest przywilejem każdego przedsiębiorcy. Standardowo przedsiębiorcy rozliczają się co miesiąc, warto jednak zwrócić uwagę na korzyści wynikające z wyboru kwartalnego rozliczenia VAT. Z tej formy rozliczenia mogą skorzystać podatnicy, którzy otworzyli nową firmę i w ciągu ostatnich dwóch lat nie mieli zarejestrowanej innej działalności, oraz tzw. mali podatnicy. Mianem małego podatnika określani są podatnicy, których obrót nie przekracza 1 200 000 euro w ciągu roku podatkowego. Limit sprzedaży po przeliczeniu na złote w roku 2015 wynosił 5015 tys. zł, w roku 2016 wynosi 5092 tys. zł.

Zgłoszenie do urzędu

Decydując się na zmianę rozliczenia VAT kwartalnie, przedsiębiorca musi o tym fakcie powiadomić właściwy urząd skarbowy na formularzu VAT-R najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który po raz pierwszy będzie się w ten sposób rozliczał.

Korzyści

Podatnicy decydujący się na kwartalne rozliczenie VAT główną korzyść widzą w roliczaniu VAT od faktur kosztowych. Można je bowiem rozliczyć w kwartale, w którym została wystawiona i dotarła do przedsiębiorcy, albo w kolejnych dwóch kwartałach. Okres, w którym podatnik ma prawo odliczyć podatek naliczony bez koniecznosci składania korekty deklaracji, znacznie się więc wydłuża....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament