Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa frankowa byłaby katastrofą dla gospodarki

16 marca 2016 | Ekonomia
Koszty kilkakrotnie przwyższają roczne zyski banków
źródło: Rzeczpospolita
Koszty kilkakrotnie przwyższają roczne zyski banków

Skutki finansowe prezydenckiej propozycji mogą w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy i doprowadzić do upadłości pięciu lub sześciu banków – ocenia Komisja Nadzoru Finansowego.

Monika Krześniak-sajewicz

Całkowite obciążenie banków z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów po wprowadzeniu prezydenckiej ustawy wyniosłoby 66,9 mld zł, a przy wzroście kursu walutowego o 25 proc. sięgnie astronomicznej kwoty 103 mld zł – wynika z wyliczeń KNF. Sam koszt zwrotu z tytułu spreadów dla wszystkich banków to 15,2 mld zł, przy czym 12,1 mld zł dotyczyłoby kredytów aktualnie znajdujących się w bilansie banku.

Demolka systemu finansowego

Zaprezentowana w styczniu propozycja prezydencka zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów walutowych, m.in. spłatę kredytu po tzw. kursie sprawiedliwym obliczanym indywidualnie w zależności od kursu zaciągnięcia, co w praktyce oznacza przewalutowanie, zwrot klientom kwoty pobranej w ramach spreadów walutowych.

Kancelaria Prezydenta nie oszacowała kosztów wprowadzenia tej propozycji, ale zwróciła się o to do KNF. Komisja policzyła jej skutki dla czterech scenariuszy w dwóch wariantach. Dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament