Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet nie zastąpi prawnika

16 marca 2016 | Rzecz o prawie | Tomasz Pietryga Paweł Rochowicz
źródło: materiały prasowe

Dariusz Sałajewski: Będziemy budzić w społeczeństwie potrzebę korzystania 
z pomocy prawnej – zapowiada prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.

Rz: Jaka jest strategia samorządu radców prawnych na najbliższych dziesięć lat?

Dariusz Sałajewski: Nakreśliłem taką strategię na ostatnim zjeździe naszego samorządu. Mam nadzieję, że będzie aktualna przez dekadę. Naszym podstawowym zadaniem jest aktywowanie zapotrzebowania na pomoc prawną. Celowo mówię o „aktywowaniu", bo właściwie nie musimy już walczyć o nowe kompetencje. Mamy już prawo do obron w sprawach karnych, a także występowania w niektórych sprawach przed Urzędem Patentowym. Teraz najważniejsze wydaje się przekonanie społeczeństwa, że warto korzystać z usług radców prawnych. Z gruntowych badań opinii publicznej wykonanych na nasze zlecenie w 2015 r. wynika, że jeśli ludzie mają jakieś bariery przed korzystaniem z prawników, to nie natury finansowej, ale raczej świadomościowej. Wielu w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy mają wymiar prawny.

Jak jest prowadzona ta strategia?

Ten program ma cztery filary: nieodpłatnej pomocy prawnej organizowanej przez państwo, propagowania ubezpieczeń finansujących pomoc prawną, rozszerzenia przymusu adwokacko-radcowskiego, a także edukacji prawnej. W każdym z tych czterech obszarów podjęto prace i są już pierwsze efekty. Ostatnio ruszył państwowy system pomocy prawnej. Około 3 tys. radców zadeklarowało udział w tym programie, z czego 2 tys. w nim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament