Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chluba narodu

16 marca 2016 | Markowa | Tomasz Krzyżak

Rozmowa | Abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

„Perłą na dywanie historii" nazwał ksiądz kilka lat temu rodzinę Ulmów. Dlaczego?

Józef Michalik: Bo ofiarowanie życia za drugiego człowieka to prawdziwa perła. Ta rodzina jest chlubą naszego narodu. W trudnych czasach potrafili zachować się godnie. Okazali życzliwość innym ludziom, dali im schronienie, jedzenie. Zapłacili za to ogromną cenę. Ich przykład powinien dać nam odpowiedź na pytanie, czy moja rodzina potrafi być dziś rodziną ofiarnego trudu, życzliwości do drugiego człowieka, takiej życzliwości, ofiarowania swojego czasu, zdolności i czasami nawet życia.

Takich rodzin było więcej.

To prawda. W samej Markowej i obok także w innych domostwach ukrywano kilkunastu Żydów. Pomagano im do końca wojny mimo niebezpieczeństwa śmierci. Przecież ci ludzie doskonale wiedzieli, co się stało z rodziną Ulmów. Wiedzieli, że rozstrzelano ich za pomoc Żydom, i zdawali sobie sprawę z tego, że mogą skończyć tak samo. A mimo to wytrwali. Cieszę się, że pamięć o nich nie zaginie, że ich nazwiska umieszczono na tabliczkach na gmachu muzeum.

Wśród kilkuset...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament