Nowa twarz stalkingu
Sprawcy uporczywego nękania zmieniają taktykę. Przybywa tych, którzy kradną tożsamość swoich ofiar lub wykorzystują w sieci ich wizerunek.
– Na 3,4 tys. stwierdzonych w ubiegłym roku przestępstw stalkingu już prawie jedna trzecia dotyczyła wykorzystania wizerunku lub innych danych osobowych ofiary, głównie za pośrednictwem sieci – mówi „Rzeczpospolitej" Iwona Kuc z Komendy Głównej Policji.
Rok wcześniej była to jedna piąta. Oznacza to, że stalking zmienia twarz – choć nadal większość sprawców uporczywego nękania stanowią ci, którzy po staremu bombardują ofiary telefonami, e-mailami, esemesami, robią im zdjęcia, ślą prezenty.
„Dużo o tobie wiem"
Przepis, który pozwala ścigać stalking, czyli uporczywe nękanie (art. 190a kodeksu karnego), istnieje od 2011 r. Najpierw liczba przestępstw rosła, ale w ostatnich dwóch latach zatrzymała się na poziomie wspomnianych 3,4 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta