Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Twardy brak miękkich kompetencji

16 marca 2016 | Ekonomia
Firmom w Polsce i na świecie coraz bardziej doskwiera deficyt umiejętności
źródło: Rzeczpospolita
Firmom w Polsce i na świecie coraz bardziej doskwiera deficyt umiejętności

Atrakcyjni pracodawcy wysoko stawiają poprzeczkę absolwentom, ale często są gotowi pomóc w jej pokonaniu.

Anita Błaszczak

Na czele listy pożądanych pracodawców polscy studenci od lat umieszczają duże, międzynarodowe firmy, które na tle rynkowej średniej wyróżniają się na korzyść pod względem wynagrodzeń, benefitów i możliwości rozwoju zawodowego. Jednak atrakcyjni pracodawcy mają też profil poszukiwanego absolwenta.

Ten profil – na podstawie rozmów z korporacyjnymi klientami – opracowała firma rekrutacyjna Hays Poland, określając pięć kluczowych kompetencji, jakich międzynarodowe firmy oczekują od młodych ludzi. To przede wszystkim tzw. miękkie umiejętności, których nie da się nauczyć z podręcznika.

Młodzi wszechstronni

Małgorzata Jasińska, dyrektor w Hays Poland, wyjaśnia, że o ile pod względem „twardej" wiedzy firmy z reguły wysoko oceniają przygotowanie absolwentów dobrych uczelni, o tyle często mają problem z luką dotyczącą ich miękkich kompetencji. O tym, gdzie występują największe deficyty i jak sobie z nimi radzić, rozmawiali przedstawiciele świata biznesu i nauki podczas dyskusji zorganizowanej przez Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA.

Według badania Hays Poland na czele listy oczekiwań firm jest umiejętność rozwiązywania problemów, na którą składa się m.in. sztuka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament