Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upamiętnić cichych bohaterów

16 marca 2016 | Markowa | Marek Kozubal
źródło: S.Kieszkowski (UMWP Rzeszów)

O powstającym muzeum w Markowej mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Muzeum w Markowej jest pierwszą placówką w Polsce poświęconą Polakom ratującym Żydów w czasie ostatniej wojny. Jakie znaczenie dla regionu będzie miał fakt, że powstaje właśnie na Podkarpaciu?

Władysław Ortyl: Nasz region był szczególnie doświadczony przez wojnę. Mam na myśli działalność podziemia, AK czy WiN oraz pomoc i ukrywanie Żydów. Podkarpacie to województwo mocno przywiązane do tradycji, wartości patriotycznych, do chrześcijaństwa. To miejsce, gdzie cichych bohaterów, takich jak rodzina Ulmów, jest wielu. Ich bohaterska postawa, podobnie jak wielu innych ratujących, jest godna upamiętnienia. Chcemy pokazać kontekst polski w II wojnie światowej, ryzyko i cenę, jaką płaciło się za pomoc Żydom. W Polsce to ryzyko było dużo większe niż w innych krajach. W chwili dekonspiracji oznaczało śmierć. Chcemy, żeby to był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10396

Wydanie: 10396

Spis treści
Zamów abonament