Spóźniona deklaracja też jest ważna
Przedsiębiorca, który chce opłacać składki od podniesionej podstawy, musi składać miesięczne deklaracje. Złożenie dokumentu po terminie pozostaje bez wpływu na jego wolę. ZUS nie może wtedy przyjąć, że ubezpieczony zadeklarował minimalną podstawę składek.
Zwykle przedsiębiorcy opłacają składki od minimalnej obowiązującej podstawy. Jest to albo 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok (w 2016 r. to 2433 zł), albo 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie – 555 zł). Zdarza się jednak, że w szczególnych okolicznościach – np. przed porodem czy planowaną operacją – chcą podnieść podstawę składek, aby zapewnić sobie wyższy zasiłek chorobowy czy macierzyński. W tej sytuacji powinni pamiętać nie tylko o terminowym opłacaniu składek naliczonych w wyższej wysokości, ale też o comiesięcznym składaniu deklaracji rozliczeniowej, w której zadeklarują podniesioną podstawę tych należności.
Termin opłacania składek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta