Pieniądze po zakończeniu angażu pod pewnymi warunkami
Odprawa może przysługiwać pracownikowi zarówno po otrzymaniu definitywnego wypowiedzenia, jak i po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia lub płacy, gdy podwładny się na to nie godzi.
Prawo do odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm., dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych) przysługuje pracownikom, z którymi pracodawca, zatrudniający co najmniej 20 osób rozwiązuje stosunek pracy w zakresie zwolnień grupowych (art. 1 ustawy) albo w tzw. zwolnieniach indywidualnych (art. 10 ust. 1 ustawy). Co do zasady odprawa taka będzie więc przysługiwać etatowcom, z którymi stosunek pracy ustał w drodze oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, a także na mocy porozumienia stron, jeśli w zakładzie zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników.
Zmiana warunków
Obowiązkiem wypłaty odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych, może być objęty również pracodawca, który mając na celu wyłącznie modyfikację dotychczasowych warunków zatrudnienia, składa pracownikowi w trybie art. 42 kodeksu pracy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy (z przyczyn niedotyczących załogi). Gdy podwładny tych warunków nie zaakceptuje i złoży pracodawcy w odpowiednim terminie oświadczenie o odmowie przyjęcia propozycji dalszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta