Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze po zakończeniu angażu pod pewnymi warunkami

05 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Magdalena Mąkal
Magdalena Mąkal, radca prawny Kancelaria Adwokacka Janusz Łomża z Lublina
źródło: materiały prasowe
Magdalena Mąkal, radca prawny Kancelaria Adwokacka Janusz Łomża z Lublina

Odprawa może przysługiwać pracownikowi zarówno po otrzymaniu definitywnego wypowiedzenia, jak i po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia lub płacy, gdy podwładny się na to nie godzi.

Prawo do odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm., dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych) przysługuje pracownikom, z którymi pracodawca, zatrudniający co najmniej 20 osób rozwiązuje stosunek pracy w zakresie zwolnień grupowych (art. 1 ustawy) albo w tzw. zwolnieniach indywidualnych (art. 10 ust. 1 ustawy). Co do zasady odprawa taka będzie więc przysługiwać etatowcom, z którymi stosunek pracy ustał w drodze oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, a także na mocy porozumienia stron, jeśli w zakładzie zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników.

Zmiana warunków

Obowiązkiem wypłaty odprawy pieniężnej, o której mowa w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych, może być objęty również pracodawca, który mając na celu wyłącznie modyfikację dotychczasowych warunków zatrudnienia, składa pracownikowi w trybie art. 42 kodeksu pracy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy (z przyczyn niedotyczących załogi). Gdy podwładny tych warunków nie zaakceptuje i złoży pracodawcy w odpowiednim terminie oświadczenie o odmowie przyjęcia propozycji dalszego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament