Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy lepiej jest rozwiązać umowę najmu

05 sierpnia 2016 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

Wynajętego pojazdu uszkodzonego w czasie trwania umowy najmu nie warto naprawiać przed oddaniem - ubezpieczyciel ma prawo odmówić zwrotu kosztów najmu z tytułu przedłużającej się naprawy.

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Sieradzu z 18 maja 2016 r. (I Ca 120/16).

Katarzyna M. prowadzi firmę handlującą samochodami sprowadzanymi z Niemiec. W ramach działalności wynajęła na 7 dni samochód, którym jej mąż pojechał za zachodnią granicę, żeby kupić używane pojazdy dla firmy małżonki. Zgodnie z umową czynsz najmu za każdy dzień wynosił 250 zł. W drodze powrotnej doszło do kolizji – w wynajęty samochód uderzyła ciężarówka. Jej kierowca został uznany za sprawcę kolizji i przyjął mandat.

Wynajęty pojazd nie nadawał się do dalszej jazdy, ponieważ zostały w nim uszkodzone m.in. światła. Krzysztof M. musiał pozostawić go na niemieckim parkingu. Po kilku dniach wrócił z kompletem nowych świateł i wymienił je na miejscu. Po sprowadzeniu pojazdu do Polski zgłosił szkodę ubezpieczycielowi sprawcy wypadku, a ten po dwukrotnych oględzinach wypłacił odszkodowanie – ponad 9 tys. zł.

Zamiast za 7 dni zapłaciła za 6 tygodni

Firma, która wynajęła pojazd Katarzynie M., oświadczyła, że przyjmie go z powrotem, jeśli zostanie profesjonalnie naprawiony. Katarzyna M. zobowiązała się dokonać naprawy we własnym zakresie, gdyż jej małżonek jest z zawodu mechanikiem samochodowym. Ponieważ jednak uszkodzenia były liczne, a na niektóre części zamienne trzeba było długo czekać, naprawa trwała ponad sześć tygodni.

Zwracając naprawiony pojazd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament