Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe

05 sierpnia 2016 | Prawo w biznesie | Paweł Sikora
Paweł Sikora, prawnik, specjalista ds ubezpieczeń
źródło: materiały prasowe
Paweł Sikora, prawnik, specjalista ds ubezpieczeń

To co dotyka najczęściej przedsiębiorców to próby skorzystania z ich ubezpieczeń przez innych. Obojętne czy posiadają oni jeden, kilka, czy całą flotę pojazdów powinni dążyć do jak najmniejszej liczby szkód i to zarówno z ubezpieczenia auto casco, jak i OC.

Nadużycia najczęściej występują w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Szkody z auto casco (własne) pozornie tylko obciążają jedynie ubezpieczyciela. Niestety z czasem i tak wracają do firmy w postaci zwiększonej składki lub co gorsza w postaci trudności ze znalezieniem akceptowalnej oferty ubezpieczenia. Żaden ubezpieczyciel nie zechce zawrzeć ubezpieczenia floty pojazdów, jeśli zainkasowana składka nie zagwarantuje mu rentowności w dłuższym okresie.

Wszystko odbije się w składce

Szkody, za jakie ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić innym poszkodowanym z ubezpieczenia przedsiębiorcy odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu (OC) również obciążą bilans jego floty i znajdą odbicie w składce ubezpieczeniowej. W takim przypadku oszukiwanie ubezpieczyciela przez poszkodowanego jest jednocześnie oszukiwaniem przedsiębiorców. We własnym interesie powinni się temu przeciwstawiać i wspólnie z ubezpieczycielem podejmować działania zapobiegawcze. Warto zatem przyjrzeć się modelowym zachowaniom oszustów ubezpieczeniowych, gdyż wiedza o ich metodach może uchronić firmy od ponoszenia finansowego ciężaru ich nieuczciwości. Funkcjonujące scenariusze zdarzeń to np.: wyjazd z alejki marketowej na drogę wewnętrzną (nieprzestrzeganie zasady prawej ręki), nagła zmiana pasa ruchu na autostradzie, wykorzystanie jazdy „na pamięć" przy zmianie organizacji ruchu, czy wykorzystanie zbyt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament