Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniosek z falstartem nie ochroni posady

05 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracownik nie wydłuży okresu ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę, składając z dużym wyprzedzeniem podanie o urlop wychowawczy. Daje on gwarancję zachowania etatu nie wcześniej niż 21 dni przed startem tego urlopu.

W tym roku zmieniły się zasady wypowiadania umowy o pracę osobom korzystającym z urlopów wychowawczych. Jednak nadal pracodawca może pożegnać takiego rodzica tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zasadniczo jest to bowiem zakazane.

Zakres ochrony etatowców korzystających z urlopów wychowawczych określa art. 186 [8] § 1 k.p. Zgodnie z nim szefowi nie wolno wymówić ani rozwiązać umowy o pracę od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:

- udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia jego zakończenia,

- obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

Zasadniczo zakaz ten nie obejmuje wypowiedzenia dokonanego przez pracownika ani rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron, które są dopuszczalne w każdym czasie.

Jeśli firma naruszy art. 186 [8] § 1 k.p. i wypowie angaż, pracownik może żądać zasądzenia odszkodowania, a przy umowie na czas nieokreślony – przywrócenia na etat.

Obowiązują wyjątki

Artykuł 186 [8] § 2 k.p. przewiduje dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament