Wniosek z falstartem nie ochroni posady
Pracownik nie wydłuży okresu ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę, składając z dużym wyprzedzeniem podanie o urlop wychowawczy. Daje on gwarancję zachowania etatu nie wcześniej niż 21 dni przed startem tego urlopu.
W tym roku zmieniły się zasady wypowiadania umowy o pracę osobom korzystającym z urlopów wychowawczych. Jednak nadal pracodawca może pożegnać takiego rodzica tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zasadniczo jest to bowiem zakazane.
Zakres ochrony etatowców korzystających z urlopów wychowawczych określa art. 186 [8] § 1 k.p. Zgodnie z nim szefowi nie wolno wymówić ani rozwiązać umowy o pracę od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:
- udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia jego zakończenia,
- obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Zasadniczo zakaz ten nie obejmuje wypowiedzenia dokonanego przez pracownika ani rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron, które są dopuszczalne w każdym czasie.
Jeśli firma naruszy art. 186 [8] § 1 k.p. i wypowie angaż, pracownik może żądać zasądzenia odszkodowania, a przy umowie na czas nieokreślony – przywrócenia na etat.
Obowiązują wyjątki
Artykuł 186 [8] § 2 k.p. przewiduje dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta