Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wołk pod lupą śledczych

05 sierpnia 2016 | Kraj | Marek Kozubal
Michael Karkoc był dowódcą kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony, który współpracował z nazistami. Na zdjęciu  szef SS Heinrich Himmler podczas przeglądu jednego z oddziałów Legionu
źródło: PAP/EPA
Michael Karkoc był dowódcą kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony, który współpracował z nazistami. Na zdjęciu szef SS Heinrich Himmler podczas przeglądu jednego z oddziałów Legionu

Polscy śledczy chcą postawić zarzut zbrodni wojennych Ukraińcowi. Sprawdzają teraz jego tożsamość.

– Chcemy postawić Karkocowi zarzut udziału w pacyfikacji podlubelskiej wsi. Jednak musimy mieć pewność co do jego tożsamości – mówi nam prokurator Robert Janicki, z Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Śledczy chcą wykluczyć kradzież tożsamości.

Na trop Michaela Karkoca wpadł dziennikarz agencji AP. Ustalił, że pod niezmienionym nazwiskiem żyje on w Minneapolis w USA. W ustaleniu miejsca pobytu esesmana pomógł brytyjski farmaceuta Stephen Ankier, który amatorsko zajmuje się tropieniem nazistów.

Kwit z żołdem

Jak ustaliła „Rz", w czerwcu w Ambasadzie USA w Warszawie w obecności oficera FBI, a także prokuratora IPN specjalista pisma ręcznego porównał dokumenty dostarczone przez Amerykanów z tymi, które znajdują się w zasobach IPN.

Grafolog sprawdzał podpisy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament