Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu członek zarządu składa rezygnację

05 sierpnia 2016 | Prawo w biznesie | Małgorzata Justyńska
Małgorzata Justyńska, radca prawny w poznańskim biurze Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Małgorzata Justyńska, radca prawny w poznańskim biurze Rödl & Partner

Oświadczenie członka zarządu spółki kapitałowej o rezygnacji z tej funkcji jest składane, z wyjątkiem przypadku spółki jednoosobowej, spółce reprezentowanej w tym zakresie przez innego członka zarządu lub prokurenta.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 31 marca 2016 r., III CZP 89/15.

Pierwszy prezes Sądu Najwyższego wniósł o rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów zagadnienia prawnego sprowadzającego się do pytania, przez kogo (jaki organ) reprezentowana jest spółka kapitałowa w przypadku składania przez członka zarządu tej spółki oświadczenia woli o rezygnacji z pełnienia funkcji. Innymi słowy, wobec kogo powinien złożyć swoje oświadczenie woli członek zarządu, aby uznane zostało ono za skuteczne. W uzasadnieniu wniosku pierwszy prezes SN wskazał na występujące w tej kwestii rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Ukształtowały się trzy stanowiska, odrębnie rozstrzygające tę kwestię. Według pierwszego z nich, oświadczenie woli członka zarządu spółki kapitałowej o rezygnacji ze sprawowanej funkcji powinno być złożone członkowi zarządu lub prokurentowi – zgodnie z art. 205 § 2 lub art. 373 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Według drugiego stanowiska,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament