Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złap anioła i preferencyjną pożyczkę

05 sierpnia 2016 | Prawo w biznesie

Połączenie kapitału prywatnego i publicznego ma być sposobem na pobudzenie przedsiębiorczości i dynamiczny rozwój młodych firm. Komu uda się pozyskać zewnętrznego inwestora, będzie mógł dodatkowo skorzystać ze środków funduszu wspierania innowacji.

Michał Kołtuniak

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs skierowany do osób mających własną koncepcję na biznes (start-upy) lub już prowadzących działalność na niewielką skalę i jednocześnie mających pomysł na wprowadzenie w niej nowych, innowacyjnych rozwiązań. Jego celem jest finansowanie innowacyjnych projektów, znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju. To druga odsłona tego instrumentu, który spotkał się w poprzednich latach z pozytywnym przyjęciem przez rynek (ponad 60 wspartych projektów).

Opracowany w procesie szerokich konsultacji mechanizm jest dźwignią finansową dla młodych spółek, która umożliwia przejście z fazy startowej do fazy wzrostu. Fundusz został skonstruowany jako źródło dłużnej formy finansowania dla innowacyjnych start-upów, które pozyskały kapitał od inwestorów prywatnych, tj. anioła biznesu lub funduszu podwyższonego ryzyka typu venture capital.

Zasady działania

Fundusz pożyczkowy wspierania innowacji, który w tej edycji został zasilony kwotą 106 mln zł, opiera się na udzielaniu preferencyjnych pożyczek. Ich oprocentowanie jest stałe przez cały okres kredytowania i wynosi 5 proc. w skali roku. Przedsiębiorca może także skorzystać z karencji w spłacie kapitału oraz odsetek. Tym samym w pierwszym okresie działalności (lub okresie jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10515

Wydanie: 10515

Spis treści
Zamów abonament