Przy urlopie po urodzeniu dziecka nie ma prawa do prowizji
Jeśli firmowe przepisy nie przewidują wypłaty prowizji za czas nieobecności, pracownik nabywa do niej prawo tylko za okresy wykonywania pracy.
W systemie prowizyjnym wynagrodzenie jest uzależnione od osiągnięcia przez pracownika określonych celów lub spełnienia innych dodatkowych kryteriów. Przykładowo może to być konieczność uzyskania wskazanej wysokości sprzedaży w danym czasie lub zdobycia określonej liczby klientów z danego segmentu rynku. Wynagrodzenie prowizyjne wypłaca się jedynie wtedy, gdy pracownik osiągnie założone cele. Jest korzystne dla pracodawcy, gdyż motywuje zatrudnionych do uzyskiwania dobrych wyników. Należy przy tym odróżniać sytuacje, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne od przypadków uzyskiwania prowizji przez osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.
Odpowiedni procent
Wynagrodzenie prowizyjne ustala się jako procent od wartości wykonanej pracy/celu. Wartość tę mierzy się wysokością obrotu, dochodu lub przychodu, ceną netto lub brutto towarów, wartością zawartych umów lub sprzedanych towarów bądź wykonanych usług (wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 8 czerwca 1993 r., III AUr 199/93, OSA 1994/3/19).
Ze względów praktycznych nie jest możliwe wprowadzenie systemu prowizyjnego na każdym stanowisku pracy. W ten sposób wynagradza się osoby zatrudnione na stanowiskach handlowców, przedstawicieli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta