XX wiek: Pierwsze nowożytne ludobójstwo
Eksterminacja Ormian przez Imperium Osmańskie jest pierwszą w historii nowożytnej próbą systematycznego i bezwzględnego wymordowania całego narodu przez instytucje obcego państwa.
Kazimierz Jasiński
Majestatyczny, wznoszący się na wysokość 5137 m n.p.m. ośnieżony szczyt góry Ararat jest centralnym punktem Wyżyny Armeńskiej, a jej położenie między jeziorami Wan i Sewan jest miejscem niezwykłym. W czasach starożytnych w II tysiącleciu p.n.e. protoplaści narodu ormiańskiego wierzyli, że góra ta jest siedzibą Ary, boga śmierci i odrodzenia. Starotestamentowa Księga Rodzaju (rozdz. 6–9) tam właśnie umiejscawia osiadłą po biblijnym potopie arkę Noego. Zamieszkujący tę ziemię od ponad trzech tysięcy lat naród ormiański przechodził burzliwe koleje losu, aby ostatecznie w XIV w. popaść w niewolę Imperium Osmańskiego.
Komitet Jedności i Postępu
Dopiero w XVIII w. pojawiła się pierwsza wątła nadzieja na wyzwolenie się Ormian spod tureckiego jarzma dzięki wsparciu ze strony rosnącej w siłę Rosji. Imperium carów, które prowadziło z Wielką Portą wiele wojen, postawiło sobie za cel zdobycie poprzez Bosfor i Dardanele dostępu do Morza Śródziemnego i objęcie swoim protektoratem wszystkich ludów prawosławnych zamieszkujących kraje nad Morzem Czarnym. Sprowokowane przez Moskwę niepokoje narodowościowe na Bałkanach, w Bośni i Hercegowinie, rejonach naddunajskich oraz w Bułgarii postawiły Imperium Osmańskie pod presją europejskiej opinii publicznej. Część elit...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta