Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielebny Falwell i prawo pracy

27 czerwca 2017 | Rzecz o prawie | Michał Tomczak

Nie ma żadnych przepisów mówiących, co jest przyzwoite

Prawo pracy jest coraz bardziej kazuistyczne. To obniża jego prestiż, ponieważ każda dziedzina wiedzy, w której nie udaje się stworzyć teorii i aksjologii, może poczuć się gorzej.

Jest to jednak trochę złudzenie „gorszości", w stosunku do prawa cywilnego. Prawo cywilne ma teorię, wielki dorobek i teoretycznie wszystko można w nim wyjaśnić poprzez odwołanie się do zasad ogólnych. Niestety coraz mniej z tej doniosłości prawa cywilnego wynika. Rzeczywistość bowiem, jeżeli tak można powiedzieć, ma strukturę bardziej podobną do prawa pracy niż do cywilnego. Przypadków pasujących idealnie to teoretycznych rozwiązań prawa cywilnego jest stosunkowo mało, więc wszelkie wyrafinowane rozwiązania wymagają interpretacji i wyjaśnienia. Dlatego też okazuje się, że im głębiej sięgamy z interpretacją przepisu kodeksu cywilnego, tym bardziej ów przepis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament