Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dywidendy banków będą skromne

27 czerwca 2017 | Ekonomia
Kiedyś do akcjonariuszy trafiała nawet ponad połowa zysków banków,  w ostatnich latach to zaledwie jedna trzecia.
źródło: Rzeczpospolita
Kiedyś do akcjonariuszy trafiała nawet ponad połowa zysków banków, w ostatnich latach to zaledwie jedna trzecia.

Przyszły rok pod względem wypłat z zysku kredytodawców zapowiada się znowu słabo. Chyba że KNF złagodziłaby wymogi, na co na razie się nie zanosi. maciej rudke

W przyszłym roku pod względem dywidend w bankach nie może być już chyba gorzej niż w bieżącym. Spośród największych instytucji teraz wypłacą je tylko Pekao (2,23 mld zł) i Handlowy (0,59 mld zł), które podzielą się całym zyskiem, oraz BZ WBK (0,54 mld zł), który wypłaci niepodzielony zarobek z lat ubiegłych. W efekcie do akcjonariuszy banków trafi w tym roku ok. 3,6–3,8 mld zł (wliczając dywidendy z najmniejszych instytucji). Ostatni porównywalnie słaby pod tym względem był 2010 rok (4,2 mld zł).

Na łasce franków

– Biorąc pod uwagę wyniki banków, poziom ich kapitałów i optymistyczne oczekiwania dotyczące koniunktury, dywidendy przez nie wypłacane w przyszłym roku powinny być większe niż w bieżącym. Jednak czynnikiem decydującym, a jednocześnie na razie stanowiącym dużą niewiadomą będą rozwiązania regulacyjne dotyczące hipotek walutowych, czyli ewentualna ustawa spreadowa i dobrowolna konwersja tego typu kredytów – wskazuje Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

Sprawa kredytów frankowych decydowała o wstrzymaniu lub ograniczaniu dywidend w poprzednich latach w takich bankach, jak PKO BP, mBank czy Millennium (trzy lata bez dywidend). Podobnie będzie tym razem. – Jeśli się okaże, że w tym roku banki poniosą wysokie koszty związane z hipotekami walutowymi, rzędu kilku miliardów złotych, ich zyski będą mocno nadwątlone,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament