Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej islamistów

27 czerwca 2017 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

W Szwecji mieszkają tysiące ekstremistów promujących przemoc jako metodę działania – ocenia szwedzka Policja Bezpieczeństwa (SÄPO). Wśród nich są neonaziści, ale największa grupa to fundamentaliści islamscy.

Według raportu Policji Bezpieczeństwa z 2010 r. w Szwecji było około 200 islamistów. I wtedy wydawało się to groźne. Teraz szef policji mówi, że setki przerodziły się w tysiące. O czym to świadczy? – pytają dziennikarze ministra spraw wewnętrznych Andersa Ygemana. To budzi niepokój, ale to nic nowego. Ten wzrost obserwujemy od kilku ostatnich lat – komentuje. Wynika z konfliktu na Bliskim Wschodzie i wojny w Syrii.

Prace rządu nad zwalczaniem radykalizmu ruszyły jednak za późno i rząd przeznaczył na nie zbyt mało środków –przyznaje minister. Szwecja nie doceniła bowiem ani groźby ekstremizmu promującego przemoc, ani ideologii islamizmu. Zdaniem ministra państwo jednak teraz nadrabia zaniedbania.

Szef SÄPO uważa, że sytuacja jest poważna. W Szwecji operują siatki, które próbują namawiać młodych ludzi, by przyłączyli się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament