Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat nie lubi Trumpa

27 czerwca 2017 | Świat | Jędrzej Bielecki
71 proc. Polaków uważa Trumpa za aroganta
źródło: PAP/EPA
71 proc. Polaków uważa Trumpa za aroganta

Prezydentowi ufa tylko co czwarty Polak. Za 10 dni jego wizyta w Warszawie.

Andrzej Duda, Beata Szydło i inni przedstawiciele obozu władzy szykują się do zdyskontowania, jak tylko się da, przyjazdu 6 lipca do Warszawy Donalda Trumpa. Amerykański przywódca ma tego dnia wygłosić przemówienie przed pomnikiem Powstańców Warszawy, miejscu dla wielu Polaków szczególnym.

Ale publikowana właśnie analiza waszyngtońskiej fundacji Pew pokazuje, że to ryzykowna strategia. O ile bowiem w ostatnich tygodniach swojej kadencji Barack Obama cieszył się poparciem 64 proc. mieszkańców 37 czołowych krajów świata, o tyle kilka miesięcy prezydentury Donalda Trumpa wystarczyło, aby ten wskaźnik spadł wprost dramatycznie – do 22 proc.

W Niemczech, dokąd Trump poleci na szczyt G20 7 lipca, trzeba już mówić o prawdziwej katastrofie – tylko 11 proc. respondentów darzy zaufaniem amerykańskiego prezydenta, choć niedawno zaufanie do Obamy wynosiło 86 proc. Ale to samo dzieje się w całej Europie. We Francji wspomniany wskaźnik spadł z 84 do 14 proc., w Holandii z 92 do 17 proc., we Włoszech z 68 do 28...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament