Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupy podatkowe na krótki czas są nielegalne

27 czerwca 2017 | Prawo | Paweł Rochowicz

Ministerstwo Finansów ostrzega przed agresywnymi optymalizacjami, które samo legalizowało w wydawanych wcześniej interpretacjach podatkowych.

Zakładanie podatkowej grupy kapitałowej na krótki okres w celach ucieczki od CIT to niedozwolone obejście prawa. Tak wynika z opublikowanego w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów kolejnego „ostrzeżenia przed agresywną optymalizacją".

Grupowe triki

Publikowane ostatnio podobne dokumenty mają przedstawiać, jak ministerstwo rozumie obchodzenie prawa podatkowego. Tym razem ostrzeżenie dotyczy nadużywania instytucji podatkowych grup kapitałowych (PGK).

To legalne co do zasady struktury, przewidziane dla uproszczenia rozliczeń dużych powiązanych spółek (o kapitale ponad 1 mln zł na każdą spółkę w grupie). PGK występuje wobec fiskusa jako jeden podmiot, co pozwala uniknąć osobnego rozliczania zysków i strat,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament