Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady korzystania z dworca ustala rada gminy

27 czerwca 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Uprawnienie wójta do gospodarowania mieniem komunalnym nie oznacza, że może on na tej podstawie wydawać akty prawa miejscowego. Zasadą jest, że takie akty wymagają uchwały rady gminy.

- Wójt chce wprowadzić regulamin ustalający zasady korzystania z dworca autobusowego, którego gmina jest właścicielem. Czy może to nastąpić w formie zarządzenia wójta?

Nie. Zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) bieżące gospodarowanie mieniem komunalnym należy do zadań wójta i tych kompetencji nie może przejąć od niego rada gminy (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 listopada 2012 r., sygn. II OSK 2072/12, LEX nr 1291957). Przepis ten nie daje jednak wójtowi podstaw do stanowienia aktów prawa miejscowego (wyrok NSA z 10 maja 2011 r., sygn. II OSK 2301/10, LEX nr 992513). Zasadą jest, że akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały. Tylko w przypadkach niecierpiących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament