Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy rezygnacja z opłaty targowej pozwoli na pełne odliczanie VAT

27 czerwca 2017 | Administracja | Jarosław Ferdyn

Organy skarbowe w interpretacjach indywidualnych stoją na stanowisku, iż gminie nie przysługuje pełne odliczenie VAT od wydatków na budowę/przebudowę targowiska i jego utrzymanie, jeżeli zamierza ona przeznaczyć targowisko zarówno do czynności opodatkowanych VAT (tj. dzierżawa), jak i niepodlegających opodatkowaniu (tj. wykonywanie zadań własnych, w ramach realizacji których pobierana jest opłata targowa). Jarosław Ferdyn

Przykładem takiego podejścia może być interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 czerwca 2017 r. (0114-KDIP4.4012.109.2017.2.MPE), czy też z 7 czerwca 2017 r. (2461-IBPP3.4512.186.2017.2.ZD). Czytamy tam: „w przypadku świadczenia (...) usług odpłatnej rezerwacji miejsc targowych i dokonywania poboru opłaty targowej Gmina nie będzie wykorzystywać targowiska wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W zakresie bowiem w jakim Gmina z wykorzystaniem targowiska wykonuje zadania własne, w ramach realizacji których pobiera opłatę targową, działa jako organ władzy publicznej, a działalność ta pozostaje poza zakresem przepisów dotyczących podatku od towarów i usług".

W efekcie, zdaniem organu interpretacyjnego, gmina nie będzie miała prawa do pełnego odliczenia podatku VAT, a w sytuacji, gdy nie będzie ona miała możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków w całości do działalności gospodarczej, będzie zobowiązana do stosowania przepisów o sposobie określenia proporcji, o których mowa w art. 86 ust. 2a ustawy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.

Wcześniejsze interpretacje, w których zaprezentowano takie stanowisko to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament