Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie wody czyste, a powietrze bez smogu

27 czerwca 2017 | Życie Opola i Ziemi Opolskiej | Iwona Trusewicz
Inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową przynoszą podwójny efekt: służą wygodzie mieszkańców, ale też korzystnie wypływają na środowisko
źródło: Fotolia
Inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową przynoszą podwójny efekt: służą wygodzie mieszkańców, ale też korzystnie wypływają na środowisko

Opolszczyzna dołączy do regionów, które wprowadziły specjalne przepisy zmniejszające zanieczyszczenie środowiska. Nowe inwestycje napędzą lokalną gospodarkę. Iwona Trusewicz

Województwo opolskie będzie trzecim regionem Polski z uchwałą antysmogową. Jako pierwszy tego typu regulacje przyjął w styczniu sejmik Małopolski, a potem był Śląsk. Tu przepisy wchodzą w życie we wrześniu.

Mokre drewno nie do kominka

We wrześniu samorząd Opolszczyzny wprowadzi ograniczenia w eksploatacji niektórych urządzeń grzewczych i paliw, jeżeli radni uchwalą tzw. ustawę antysmogową. Jej projekt przygotował zarząd regionu.

Uchwała m.in. zakazuje stosowania w domowych piecach węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych czy mokrego drewna oraz paliw stałych produkowanych z drobnego węgla kamiennego. W katalogu paliw, którymi palić nie wolno, ma się znaleźć kilkanaście pozycji.

Zwykłym węglem („groszkiem") prawdopodobnie będzie można palić, ale pod pewnymi warunkami. Różnego rodzaju dodatki do niego nie będą mogły stanowić więcej niż 15 proc. Dziś powszechną praktyką, nie tylko na opolskich składowiskach, jest sprzedaż węgla, gdzie pod górą tzw. ekogroszku jest najbardziej zanieczyszczający powietrze miał.

Ustawa precyzuje też terminy, w których należy dokonać wymiany instalacji. W zależności od daty ich produkcji będą to lata między 2024 a 2030.

Jak szybko mieszkańcy zaczną wymieniać piece starej generacji na nowe, zależy nie tylko od samorządu, ale i od władz w Warszawie i ich polityki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament