Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Letnie uczucia elektoratu

27 czerwca 2017 | Kraj | Zuzanna Dąbrowska
U progu wakacji Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia. Platforma traci w sondażach,  a przewaga PiS wynosi już 11 proc.
autor zdjęcia: Janek Skarzyński
źródło: AFP
U progu wakacji Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia. Platforma traci w sondażach, a przewaga PiS wynosi już 11 proc.
źródło: Rzeczpospolita

W czerwcu wybory wygrałoby PiS, ale raczej bez szans na samodzielne rządy. Do Sejmu weszłaby też lewica.

U progu wakacji temperatura uczuć elektoratu jest umiarkowana. Zgodnie z czerwcowym sondażem IBRiS przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej" wahania poparcia dla partii politycznych są niewielkie, a jedyna opcja notująca wyraźny wzrost to niezdecydowani.

Mniejsze jest także zainteresowanie wyborców samym głosowaniem: w porównaniu z badaniem kwietniowym mniej osób deklaruje zdecydowaną chęć pójścia na wybory – 37,9 proc. (w kwietniu 42,9). Rośnie za to grupa tych, którzy na wybory raczej się nie wybierają – 18 proc. wobec 15,7 dwa miesiące temu i zdecydowanie nie zamierzają brać udziału w głosowaniu – 26,8 proc. (poprzednio 24 proc.).

Aż 11,3 proc. tych, którzy chcieliby wrzucić kartkę do urny, nie jest zdecydowanych, na kogo oddaliby swój głos, to z kolei wzrost o 7 proc. w stosunku do badania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament