Ponaglenie: nowy środek zwalczania opieszałości organów administracji
Jedną z nowości w postępowaniu administracyjnym wprowadzoną 1 czerwca 2017 r. jest instytucja ponaglenia, która ma stanowić sposób na usprawnienie działania administracji. Robert Wechman
W dniu 1 czerwca 2017 roku weszła w życie nowelizacją przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.).Przed wejściem jej w życie stronie, której sprawa nie została załatwiona w terminie określonym przepisami prawa, albo której sprawa prowadzona była w sposób przewlekły, przysługiwał jeden z dwóch środków zaskarżenia: zażalenie do organu wyższego stopnia lub wezwanie do usunięcia prawa – jeżeli nad organem rozpoznającym sprawę nie było już żadnego organu wyższego stopnia.
Organ rozpatrujący zażalenie zobowiązany był do:
- wyznaczenia dodatkowego terminu załatwienia sprawy,
- wyjaśnienia przyczyn,
- ustalenia osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie,
- podjęcia środków zapobiegających naruszeniu terminów załatwienia spraw w przyszłości,
- ustalenia, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Obecnie, wspomniane powyżej zasady zwalczania opieszałości organów administracji publicznej stanowią historię. Stosuje się je tylko i wyłącznie do postępowań, które zostały wszczęte przed dniem 1 czerwca 2017 roku.
Problemy poprzednich regulacji
Prawodawca nowelizując k.p.a. uznał, że sposób zwalczania nieefektywnego działania organów administracji poprzez zażalenie oraz wezwanie do usunięcia naruszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta