Bursztynowa komnata w niemodlińskim zamku
Replikę słynnej komnaty zamówionej przez pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna, poszukiwanej od II wojny światowej, można oglądać na zamku w Niemodlinie.
To jedna z większych atrakcji turystycznych tej warowni. Już przyciąga tysiące turystów, a zarządca obiektu spodziewa się, że jeszcze ich przybędzie.
Osiem wieków historii
Początki zamku w Niemodlinie sięgają XIV w. i czasów księcia Bolesława. Obiekt w czasie wielowiekowej historii był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Zachowany obecnie pochodzi z przełomu XVI i XVII w. Wtedy powstała renesansowa czteroskrzydłowa rezydencja zbudowana wokół prostokątnego dziedzińca otoczonego arkadami.
W I połowie XVIII w. zamek ponownie zmienił wygląd, zwłaszcza wewnątrz. Odnowiono go w stylu barokowym. W kolejnym stuleciu częściowo zamurowano krużganki, przebudowano kaplicę.
Od dwóch lat zamkiem w Niemodlinie zarządza spółka A&A Nieruchomości, która powoli przywraca mu dawną świetność, a przede wszystkim ponownie otworzyła dla zwiedzających. Obiekt jest w remoncie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta