Ordynat polskiej awangardy
Dzięki wielkiej wystawie w Amsterdamie Holendrzy odkrywają fenomen twórczości Edwarda Krasińskiego.
Korespondencja z Amsterdamu
W naszej historii mamy co najmniej dwóch ordynatów Edwardów Krasińskich. Ten wcześniejszy to wieloletni zarządca Biblioteki Ordynacji Krasińskich w Warszawie i ostatni faktyczny ordynat opinogórski. Późniejszy to „ordynat polskiej awangardy" malarz, rzeźbiarz, twórca instalacji – jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki XX wieku.
Jego biografia i postawa wobec rzeczywistości wyrażała się poprzez „życie w sztuce". A o tym, jak była to postać barwna, potrafiąca talent i wyobraźnię łączyć z ironią i humorem, świadczy wielka retrospektywna wystawa, otwarta właśnie w amsterdamskim Stedelijk Museum. Tuż obok muzeum van Gogha.
Na prezentację złożyło się ponad 50 prac. Są tu najwcześniejsze obrazy przestrzenne, metalowe konstrukcje, ale najobszerniejszą część pokazu stanowią oczywiście realizacje powstałe z użyciem słynnej, niebieskiej taśmy klejącej, z pomocą której Krasiński łączył ze sobą przedmioty oraz przestrzenie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta