Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy obliczaniu terminu sobotę traktuje się jak dzień wolny od pracy

27 czerwca 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

W kodeksie postępowania administracyjnego doprecyzowano kiedy kończy się termin podany w latach i jak postąpić w sytuacji gdy koniec terminu przypada na sobotę. Nowe przepisy potwierdzają, że sobotę trzeba traktować tak jak dzień ustawowo wolny od pracy.

- Na początku czerwca strona wniosła podanie o wszczęcie postępowania, które miało braki formalne. Spowodowało to, że organ wezwał stronę do usunięcia tych braków, wyznaczając jej termin 10 dni. Koniec tego terminu przypadał na sobotę, w związku z czym strona uznała, że ma czas do poniedziałku. Czy taki sposób obliczania końca terminu ma potwierdzenie w przepisach?

Tak. Ustalenie kiedy kończy się termin powinno nastąpić zgodnie z art. 57 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Przed 1 czerwca 2017 r. przepis ten wskazywał jak określić koniec terminu podanego w dniach, w tygodniach bądź w miesiącach, ale pomijał termin w latach. Nie odnosił się także do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament