Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej udowodnić zmowę cenową

27 czerwca 2017 | Prawo
Anna Cudna-Wagner:  powód nie musi udowadniać już winy pozwanego
źródło: materiały prasowe
Anna Cudna-Wagner: powód nie musi udowadniać już winy pozwanego

Anna Cudna-Wagner | Poszkodowany przez kartel szybciej dostanie odszkodowanie – mówi radca prawny z CMS.

Rz: Od wtorku 27 czerwca obowiązują przepisy, które wprowadzają ułatwienia w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych za naruszenia prawa konkurencji. Na czym te ułatwienia polegają?

Anna Cudna-Wagner, radca prawny w kancelarii CMS: We wtorek wchodzi w życie ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. To implementacja dyrektywy unijnej, której celem było ujednolicenie i ułatwienie dochodzenia roszczeń za naruszenie zakazu porozumień ograniczających konkurencję (takim jest np. kartel) oraz zakazu nadużywania pozycji dominującej.

Ułatwienia dotyczą dwóch płaszczyzn. W prawie materialnym ustawodawca wprowadza m.in. domniemanie winy sprawcy naruszenia, a w odniesieniu do nabywcy pośredniego domniemanie szkody (przeniesienia na nabywcę pośredniego nadmiernego obciążenia, czyli nadwyżki w cenie spowodowanej działaniem kartelu).

Nowa ustawa wydłuża także termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych. W przepisach proceduralnych nowością jest wniosek o wyjawienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament