Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inaczej sądy a inaczej minister finansów w sprawie opłat za przedszkole

27 czerwca 2017 | Administracja | Elżbieta Rogala

Gmina nadal musi wykazywać w deklaracji VAT-7, jako zwolnione od VAT, opłaty od rodziców za wyżywienie w stołówkach w przedszkolu oraz opłaty za opiekę nad przedszkolakami po godzinie 13.

- Gmina – zgodnie ze stanowiskiem ministra finansów – ujmuje w deklaracji VAT-7, jako zwolnione od VAT, opłaty od rodziców za wyżywienie w stołówkach w przedszkolu oraz opłaty za opiekę nad przedszkolakami po godzinie 13. Czy zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 czerwca 2017 roku, od czerwca br. gmina nie powinna tych opłat wykazywać w deklaracji?

Elżbieta Rogala: Niestety pytająca gmina nadal musi wykazywać w deklaracji VAT-7, jako zwolnione od VAT, tj. w poz. 10 tej deklaracji, opłaty od rodziców za wyżywienie w stołówkach w przedszkolu oraz opłaty za opiekę nad przedszkolakami po godzinie 13. Wyrok NSA z 9 czerwca 2017 roku o sygn. akt I FSK 1317/15, o którym mowa w pytaniu, dotyczy tylko i wyłącznie określonej jednej gminy. Chodzi mianowicie o gminę Poznań, czyli gminę, która wydaną niekorzystną dla siebie interpretację indywidualną ministra finansów zaskarżyła do sądu (najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, a następnie do NSA). W konsekwencji wydanych wyroków (w tym w szczególności przez drugą instancję, tj. NSA w dniu 9 czerwca 2017r.),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10785

Wydanie: 10785

Spis treści
Zamów abonament