Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raportowanie według krajów nie tylko dla największych podmiotów

23 października 2017 | Podatki

Z końcem 2017 r. Szef KAS powinien otrzymać pierwsze raporty Country–by–Country. Już do 31 października wiele polskich jednostek wchodzących w skład międzynarodowych grup kapitałowych musi go jednak powiadomić o tym, że złoży raport.

Monika Palmowska, Mateusz Barandziak

Podatkowe rozliczenia wielkich grup kapitałowych już od dawna budzą zainteresowanie obywateli, prawodawców i mediów. Problem erozji bazy opodatkowania oraz przenoszenia zysków (ang. base erosion and profit shifting, BEPS) do szeroko rozumianych rajów podatkowych nie pozostał niezauważony także przez międzynarodową społeczność ekspertów, stając się przedmiotem ich rozważań na forum G20 i OECD. W Projekt BEPS, mający dostarczyć uczestniczącym państwom krajowych i międzynarodowych narzędzi do walki ze sztucznym transferowaniem dochodów, silnie zaangażowana jest także Polska.

Projekt BEPS i działanie nr 13

Jednym z efektów prac realizowanych w ramach Projektu BEPS był opublikowany pod koniec 2015 roku raport z działania nr 13 (Transfer Pricing Documentation and Country-by-Country Reporting, Action 13: 2015 Final Report, OECD) dotyczący dokumentacji cen transferowych i raportowania Country-by-Country. Zaleca się w nim, aby kraje uczestniczące w projekcie wdrożyły do swoich porządków prawnych wymóg przygotowywania „trzystopniowej" dokumentacji stosowanych cen, polityk i strategii w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Zgodnie z rekomendacjami G20 i OECD, obok szczegółowej dokumentacji podstawowej (lokalnej, tzw. local file) i grupowej (master file), największe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10885

Wydanie: 10885

Spis treści
Zamów abonament